Print Cycero

Informacje techniczne

Zapewniamy naszym Klientom właściwą, systemowo administrowaną realizację wszystkich procesów biznesowych zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością wg normy ISO serii 9001:2015. Ciągle się doskonalimy aby sprostać zmieniającym się warunkom rynkowym, technologicznym oraz do zmieniających się wymagań Klienta.

Możliwości technologiczne

Druk konwencjonalny

Drukujemy do formatu B1 na papierach i kartonach litych o dowolnej gramaturze. Druk realizowany jest na wielokolorowych maszynach drukujących marki Heidelberg.
Dzięki zastosowanej technologii druku LED UV do powiększonego formatu B2 (530×740) możliwe jest również drukowanie na podłożach niewsiąkliwych, takich jak metaliza czy tworzywa sztuczne.
Termodruk (złocenie)
Proces ten wykonujemy z użyciem specjalnej metalicznej folii o dowolnym kolorze i rozgrzanych do wysokiej temperatury wypukłych matryc. Termodruk w naszej drukarni Print Cycero realizowany jest na automatach firmGietz oraz Starfoil. Maksymalny format to 780mm.

Kaszerowanie

Do formatu B1 na półautomatycznej maszynie firmy Tunkers. Ta forma uszlachetnienia polega na oklejaniu cienką warstwą papieru innej grubszej warstwy (np. tektura falista oklejana zadrukowanym kartonem GD2). Dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie uzyskać jakość druku offsetowego na opakowaniu o wysokiej wytrzymałości tektury falistej.

Klejenie

Kleimy formatki do szerokości 100cm. Nasza zautomatyzowana linia składająco-klejąca firmy Bobst pozwala w bardzo wydajny sposób realizować proces klejenia opakowań od 1 do 6 punktów klejowych.

Lakierowanie lakierem dyspersyjnym

W drukarni Print Cycero lakierujemy do formatu B1. Ten sposób lakierowania ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie druku przed czynnikami zewnętrznymi. Występuje w opcji błysk lub mat. Jego użycie może nadać delikatnego połysku lub zmatowienia w zależności od użytej folii.

Lakierowania lakierem UV

Do formatu B1. Ten rodzaj lakierowania podnosi znacznie walory estetyczne opakowania, etykiety, blistra czy folderu. Podobnie jak lakier dyspersyjny występuje w dwóch wariantach: matowym i błyszczącym. Po nałożeniu lakieru następuje wyraźnie wybłyszczenie lub zmatowienie powierzchni. Istnieje możliwość nanoszenia lakieru dwoma metodami: całościowo lub wybiórczo. Dzięki naniesieniu lakieru wybiórczo możemy w znaczący sposób nabłyszczyć bądź zmatowić tylko wybrane elementy grafiki.

Lakierowania lakierem UV LED

Realizujemy lakierowanie z efektem Drip off. Możliwość lakierowania powierzchni niechłonnych, jak kartony metalizowane i tworzywa sztuczne. Posiadamy możliwości technologiczne umożliwiające uzyskanie efektu „skórki pomarańczowej” dzięki kombinacji lakierów Drip off.

Lakierowanie lakierami specjalnymi

Jest to proces lakierowania lakierami np. strukturalnymi, blistrowymi, reliefowymi (wypukłymi). Rodzaj użytego lakieru uzależniony jest od przeznaczenia gotowego produktu.

Foliowanie

Foliowanie wykonujemy do formatu B.1 Polega ono na pokryciu kartonu folią błyszczącą lub matową. Ten rodzaj uszlachetnienia ma na celu podnieść walory estetyczne, a także usztywnić podłoże oraz zabezpieczyć przed działaniami mechanicznymi, chemicznymi i wilgocią. Foliowanie pozwala uniknąć ryzyka pękania surowca na załamaniach. Bardzo często stosuje się matową folię jako podkład pod błyszczący lakier UV nakładany miejscowo. Dzięki czemu można uzyskać efekt podkreślenia matowości tła i wybłyszczenia niektórych, ważnych elementów grafiki.

DTP

Zdecydowanym atutem naszej drukarni jest bogato wyposażona przygotowalnia do druku z solidną i miłą obsługą doświadczonych operatorów składu. W trosce o najwyższą jakość oferowanych usług rozwijamy nasz park maszynowy i oferujemy nowe rozwiązania technologiczne.

Dysponujemy profesjonalną naświetlarką płyt (CTP) firmy Screen a także nowoczesnym urządzeniem do wykonywania certyfikowanych proof’ów cyfrowych firmy Epson.

Nasi graficy służą pomocą przy projektowaniu, zmianach w grafice czy opracowywaniu konstrukcji. Przed rozpoczęciem pierwszej produkcji zapewniamy również naszym klientom modele docelowych opakowań celem sprawdzenia poprawności konstrukcji czy wymiarów.

Słownik technologiczny

Terminologia

Apla

Jest to jednolite tło w technikach graficznych. Dzięki niej uzyskujemy np. biały tekst na ciemnym tle.
CMYK
Są to cztery podstawowe kolory stosowane w procesie drukowania. Żądany odcień bądź kolor uzyskuje się poprzez nakładanie farb podstawowych z zachowaniem odpowiednich proporcji:
C -cyan
M -magenta
Y -yellow
K –black

Matryca

Ogólne określenie formy do wykonywania kopii. Obecnie najczęściej stosowane są matryce aluminiowe. Do ich przygotowania służy specjalna naświetlarka CTP. To dzięki temu urządzeniu na matrycach pojawiają się wyraźne miejsca naświetlone i nienaświetlone. Naświetlenie powoduje, iż niektóre miejsca są podatne na przyjmowanie farby a inne nie. Każdemu kolorowi druku odpowiada jedna matryca np. pełny kolor to 4 kolory a tym samym 4 matryce.

Pantone (Color) Matching System (PMS)

System identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone Inc. ze Stanów Zjednoczonych. Kolory oznaczane są numerem (np. PMS 130) z oznaczeniami dodatkowymi cech takich jak fluorescencja, metalicznoœść itp. Podstawowa skala opisuje 1114 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 15 pigmentów (w tym białego i czarnego), dlatego ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

Spady

Obszar druku, który wychodzi poza obszar produktu. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu, wykrojeniu arkusza drukowego.

Wykrojnik

Stosowane w poligrafii, w masowej produkcji, narzędzie do wycinania określonego kształtu z arkusza zazwyczaj zadrukowanego. Płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami jest przyciskana do zadrukowanego papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza cały złożony wzór np. siatkę pudełka. Często listwom tnącym (noże tnące, noże sztancujące) towarzyszą listwy bigujące (bigi), a czasami listwy perforujące (noże perforujące).

Wzornik barw

Służy do identyfikacji barwy. Używa się go do precyzyjnego określania barwy. Do najpopularniejszych wzorników należą wzorniki: PANTONE, HKS oraz CMYK. Wzorniki barw są używane w różnych branżach.

Rodzaje plików i ich przygotowanie do druku

PDF

Jest to format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

Plik otwarty

To termin określający plik z programu zapisany w jego natywnym formacie (np. psd dla programu Adobe Photoshop, indd dla programu Adobe InDesign czy cdr dla programu CorelDRAW). Jako plik otwarty można określać również „paczkę”, czyli sam plik z zapisanym projektem graficznym wraz z plikami wszystkich wykorzystanych czcionek, umieszczoną grafiką itd. Służy do wygenerowania poprawnego pliku postscriptowego.

Plik poglądowy

To skompresowany, najczęściej przygotowany w rozdzielczości ekranowej, plik służący jedynie do sprawdzenia wizualnej poprawności pliku źródłowego (otwartego bądź zamkniętego). Nie wyznacza on ani kolorystyki docelowej pracy, ani jakości końcowego produktu. Jako taki nie jest stosowany w procesie produkcyjnym jedynie przy weryfikacji poprawności pliku źródłowego.

Plik produkcyjny

Wygenerowany przez RIP plik rozseparowany z siatką rastra. Pliki produkcyjne generowane są z plików postscript’owych przygotowanych wg. konkretnej specyfikacji technicznej.

Plik zamknięty

Praca wydrukowana do pliku postscript’owego. W praktyce oznacza pracę zapisaną w pliku, w którym nie można lub nie powinno się wprowadzać już żadnych zmian. Ewentualne zmiany lub korekty powinny zostać wprowadzone w pliku otwartym.

Proof (inaczej Cromalin lub MatchPrint)

Wydruk zgodny z plikami wykonywany na specjalnej maszynie drukującej. Wykorzystuje się do tego celu papier przypominający papier kredowy. Wykonuje się je w technologii cyfrowej lub analogowej. Stanowi on tzw. wzór kolorystyczny. Dzięki niemu drukarz (operator maszyny drukarskiej) jest w stanie zbliżyć kolorystykę docelowego produktu do proofa.

Informacje na temat surowca

Format arkusza

Standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane między innymi w drukarniach arkuszowych jak również w naszej drukarni Print Cycero:
– A1: 610 x 860;
– A1+: 630 x 880;
– A2: 630 x 430;
– A2+: 630 x 440;
– A3: 305 x 430;
– A3+: 315 x 440;
– A4: 305 x 215;
– A4+: 315 x 220;
– B1: 700 x 1000;
– B2: 700 x 500;
– B3: 350 x 500;
– B4: 350 x 250;
– B5: 175 x 250.

Gramatura papieru

Masa 1 m² wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. Pośrednio parametr ten przekłada się na grubość papieru: najczęściej papier o gramaturze 100 g/m² jest grubości 0,1 mm (dokładność ok. 20%). Im większa gramatura papieru tym papier jest sztywniejszy. Wybór gramatury najczęściej zależy od indywidualnych preferencji klienta. Dobór gramatury, rodzaju papieru czy koloru spodu kartonu zależy od tego, co chcemy wykonać.

Przykładowe zastosowania różnych rodzajów papieru:
Papiery kredowe (połysk, mat):

ulotki,
foldery,
katalogi,
kalendarze,
wizytówki.
Papier offsetowy:
książki,
foldery,
katalogi,
ulotki,
formularze,
ulotki do farmaceutyków.

Papiery ozdobne:

katalogi,
wizytówki,
foldery,
karty menu,
zaproszenia,
teczki,
dyplomy,
luksusowe opakowania,
kartki okolicznościowe,
metki,
kalendarze,
papeterie.

Papiery samoprzylepne:

etykiety,
naklejki.

GC1 (karton z białym spodem):

kartki pocztowe,
opakowania do produktów,
kartoniki typu blister,
okładki,
przekładki,
kalendarze,
opakowania do suchej i mrożonej żywności, słodyczy, farmaceutyków, kosmetyków,
wizytówki.

GC2 (karton z kremowym spodem):

opakowania na żywność, kosmetyki,
kartoniki typu blister,
kalendarze planszowe,
przekładki,
okładki,
plansze.

GD2 (karton z szarym spodem):

opakowania produktów spożywczych,
opakowania wyrobów przemysłowych (np.: pudełka do butów, rajstop itp.),
produkcja galanterii papierniczej (np.: podkłady do kalendarza, podkładki, okładki do brulionów itp.),
opakowania chemii gospodarczej (np.: detergentów)
kartoniki typu blister.

Procesy technologiczne

Bigowanie

Proces polegający na odciskaniu rowków w odpowiednich miejscach kartonu lub papieru, ma to na celu ułatwienie składania. Stosowane jest między innymi w przypadku opakowań i okładek książek, aby ułatwić złamywanie. Czynność tę wykonuje się za pomocą specjalnych noży bigujących.

Druk offsetowy

Charakteryzuje się niskim kosztem jednostkowym druku i dużym kosztem uruchomienia produkcji. Druk ten jest opłacalny, gdy mamy dużą ilość wydruków. Jest to rodzaj druku płaskiego, w którym obraz przenoszony jest z matrycy na podłoże, czyli arkusz papieru.

Falcowanie, złamywanie

Jedno- lub wielokrotne składanie arkusza papieru (czystego lub zadrukowanego) na pół bądź w dowolnych innych proporcjach. Falcować można na różne sposoby (w różnych kierunkach) w celu osiągnięcia potrzebnego formatu i liczby stron składki.

Foliowanie

Technologia polegająca na pokryciu papieru folią błyszczącą lub matową. Ten rodzaj uszlachetnienia ma na celu, oprócz podniesienia walorów estetycznych, dodatkowo usztywnić papier oraz zabezpieczyć przed działaniami mechanicznymi, chemicznymi i wilgocią. Przy wysokich gramaturach kartonu (dotyczy folderów, toreb reklamowych i opakowań) pozwala uniknąć ryzyka pękania na brzegach. Foliowanie często stosuje się jako podkład pod lakier UV. Umożliwia to podkreślenie matowości tła i nabłyszczenie niektórych elementów grafiki.

Ilość kolorów druku

W druku offsetowym każdy kolor wiąże się z nową matrycą do druku. Cena każdego z wydruków uzależniona jest od ilości kolorów użytych w grafice. Kiedy mamy do czynienia z pełnym kolorem (np. gdy widnieje kolorowe zdjęcie) mówimy wówczas, że są tam 4 kolory CMYK. Gdy na grafice pojawia się jeden, dwa lub trzy kolory (z jednej lub z drugiej strony) wówczas mowa najczęściej o kolorach dodatkowych – panton.
4/0 – zadruk jednostronny – pełny kolor
4/1 – zadruk dwustronny – pełny kolor + jeden kolor
4/2 – zadruk dwustronny – pełny kolor + dwa kolory
4/3 – zadruk dwustronny – pełny kolor + trzy kolory
4/4 – zadruk dwustronny – pełny kolor

Kaszerowanie

Ta forma uszlachetnienia polega na oklejaniu cienką warstwą papieru innej – grubszej (np. z tekturą litą lub falistą, czyli tzw. mikrofalą).

Lakierowanie druku

Jak sama nazwa wskazuje, to proces polegający na pokryciu lakierem druku. Jest to jeden ze sposobów uszlachetniania druku. Używa się do tego celu różnego rodzaju lakierów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Najczęściej używa się lakierów dyspersyjnych oraz lakierów UV.

Lakierowanie lakierem dyspersyjnym

Ten sposób lakierowania ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie druku przed ewentualnym rozmazywaniem. Występuje w dwóch opcjach: błysk lub mat. W zależności od opcji jego użycie może nadać delikatnego połysku lub zmatowienia.

Lakierowanie lakierem UV

Ten rodzaj lakierowania podnosi nam znacznie walory estetyczne danego opakowania, etykiety czy folderu. Podobnie jak dyspersja występuje w dwóch opcjach: matowej i błyszczącej (najczęściej stosuje się błysk). Po nałożeniu lakieru następuje wyraźne wybłyszczenie lub zmatowienie. Istnieje możliwość całościowego lub wybiórczego naniesienia lakieru. Dzięki naniesieniu wybiórczemu możemy w znaczny sposób wybłyszczyć tylko niektóre elementy.

Sztancowanie

To proces wykrawania pożądanego kształtu z kartonu przeprowadzany na maszynie sztancującej za pomocą wykrojnika.

Termodruk

Wykonuje się go z użyciem specjalnej folii i wypukłych matryc (tzw. płytek do termodruku). Matryce rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, po zetknięciu z folią następuje odbicie wzoru znajdującego się na płytce. Z reguły używa się do tego celu folii złotej i srebrnej (choć nie wyklucza to innych kolorów). Metoda ta ma na celu przede wszystkim podniesienie walorów estetycznych opakowania i przyciągnięcie uwagi. Jest doskonałym sposobem zwiększenia estetyki opakowania.

Tłoczenie na sucho

Proces polegający na uwypukleniu pewnych elementów, dzięki czemu nadawany jest dodatkowy efekt trójwymiarowości.

Z naszych referencji

Niniejszym listem referencyjnym firma Krakowskie Zakłady Zielarskie Herbapol w Krakowie SA pragnie poświadczyć wysoki profesjonalizm pracowników oraz dobrą jakość wytwarzanych opakowań przez Drukarnię Print Cycero.
mgr inż. Alina Lekstan

Prezes Zarządu, Krakowskie Zakłady Zielarskie Herbapol w Krakowie SA

Z pełną odpowiedzialnością DRUKARNIA PRINT CYCERO Sp. z o.o. jest firmą godną polecenia. Nasza 12-to letnia współpraca w dziedzinie kartoników i palet do zgrzewania blistrowego oraz pudełek pakowych jest bardzo owocna i rozwojowa.
Krzysztof Sapeta

Dyrektor Zakładu, Przedsiębiorstwo Chemistik S.J.

Współpraca z Drukarnia Print Cycero Sp.z o.o. Sp.k. ul.Wojska Polskiego 6; 42-100 Kłobuck jest bardzo dobra. Realizacja zamówień i dostawy zawsze na czas. Kompetencja pracowników i jakość wykonywanych zleceń na wysokim poziomie.
Aleksandra Nawrocka

Bakalland S.A, Wyszukane przyjemności, Warszawa

Zaczynajmy!

Jeżeli potrzebujecie Państwo wysokiej jakości opakowań zapraszamy do współpracy z nami.